Eagles Place Sixth At Under Armour Invitational

Nathan Rankin was a co-champ at the Central College Under Armour Invitational.

MATCH DETAILS
Central College Under Armour Invitational
Saturday, January 5, 2018
Pella, Iowa - P.H. Kuyper Gym
University of the Ozarks - Sixth Place

ON THE MAT
The Eagles finished sixth overall at the Central College Under Armour Invitational Saturday in Iowa. Nathan Rankin and Corey Muniz finished as co-champs in the 125-pound class. Jerhett Lee was the runner-up in the 285 class. Ndayambaje John posted a fifth-place finish in the 174-pound class. 

Team Results:
1. Central, 135.5
2. Briar Cliff, 98.5
3. Morningside, 84.5
4. Graceland, 68.0
5. NIACC, 52.5
6. Ozarks, 46.5
7. St. Johns (Minn.), 41
8. Simpson, 40.5
9. Buena Vista, 26.5
10. Wartburg, 24
11. Neosho County CC (Kan.), 23.5 12. William Penn, 5.0
13. Waldorf, 4.5
14. Truman State (Mo.), 3.0
15. St. Olaf (Minn.), 0.5 

UP NEXT
The Eagles will host Drury University January 17 and Central Baptist College January 22.

Gold - 125

Guaranteed Places

  • 1st Place - Nathaneal Rankin of University of the Ozarks
  • 2nd Place - Corey Muniz of University of the Ozarks
  • 3rd Place - Cameron Timok of Central (IA)
  • 4th Place - Devin Phaly of Morningside (Iowa)
  • 5th Place - Braedon Clopton of Briar Cliff (Iowa)
  • 6th Place - Byron Fleming of Buena Vista

1st Place Match

3rd Place Match

  • Cameron Timok (Central (IA)) won by fall over Devin Phaly (Morningside (Iowa)) (Fall 4:43)

5th Place Match

  • Braedon Clopton (Briar Cliff (Iowa)) won by tech. fall over Byron Fleming (Buena Vista) (TF4 17-1)

Gold - 133

Guaranteed Places

  • 1st Place - Noah Becker of St. Johns (MN)
  • 2nd Place - Tyler Fleetwood of Wartburg
  • 3rd Place - Isiah Lysius of Briar Cliff (Iowa)
  • 4th Place - Brock Luthens of North Iowa Area Community College
  • 5th Place - D`earion Stokes of Briar Cliff (Iowa)
  • 6th Place - D`Marcus Hooks of Neosho County Community College

1st Place Match

  • Noah Becker (St. Johns (MN)) won by major decision over Tyler Fleetwood (Wartburg) (Maj 10-1)

3rd Place Match

  • Isiah Lysius (Briar Cliff (Iowa)) won by medical forfeit over Brock Luthens (North Iowa Area Community College) (MFF)

5th Place Match

  • D`earion Stokes (Briar Cliff (Iowa)) won by major decision over D`Marcus Hooks (Neosho County Community College) (Maj 18-7)

Gold - 141

Guaranteed Places

  • 1st Place - Dan Radcliffe of Central (IA)
  • 2nd Place - Andrew Shea of Briar Cliff (Iowa)
  • 3rd Place - Jett Merlo of Neosho County Community College
  • 4th Place - Luke Hardy of Unattached
  • 5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place - Zach Stewart of Wartburg
  • 6th Place - Conner Dalton of Wartburg

1st Place Match

  • Dan Radcliffe (Central (IA)) won by tech. fall over Andrew Shea (Briar Cliff (Iowa)) (TF4 20-5)

3rd Place Match

  • Jett Merlo (Neosho County Community College) won by decision over Luke Hardy (Unattached) (Dec 8-1)

5th Place Match

  • Conner Dalton (Wartburg) and Zach Stewart (Wartburg) (DFF)

Gold - 149

Guaranteed Places

  • 1st Place - Tony Mendoza of North Iowa Area Community College
  • 2nd Place - Robert Areyano of Central (IA)
  • 3rd Place - Dakota Drenth of Morningside (Iowa)
  • 4th Place - Trey Heckadon of Graceland University
  • 5th Place - Zac Funderburk of Briar Cliff (Iowa)
  • 6th Place - Teyler Bruch of Buena Vista

1st Place Match

  • Tony Mendoza (North Iowa Area Community College) won by decision over Robert Areyano (Central (IA)) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Dakota Drenth (Morningside (Iowa)) won by fall over Trey Heckadon (Graceland University) (Fall 2:55)

5th Place Match

  • Zac Funderburk (Briar Cliff (Iowa)) won by medical forfeit over Teyler Bruch (Buena Vista) (MFF)

Gold - 157

Guaranteed Places

  • 1st Place - Kyle Fowler of Morningside (Iowa)
  • 2nd Place - Collin Groleau of Central (IA)
  • 3rd Place - Dylan Brazell of Graceland University
  • 4th Place - Ryan Howerton of Graceland University
  • 5th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place - Shea Hartzler of Wartburg
  • 6th Place - Jared Ellingwood of Wartburg

1st Place Match

  • Kyle Fowler (Morningside (Iowa)) won by major decision over Collin Groleau (Central (IA)) (Maj 13-4)

3rd Place Match

  • Dylan Brazell (Graceland University) won by fall over Ryan Howerton (Graceland University) (Fall 2:26)

5th Place Match

  • Shea Hartzler (Wartburg) and Jared Ellingwood (Wartburg) (DFF)

Gold - 165

Guaranteed Places

  • 1st Place - Chris Paulsen of Briar Cliff (Iowa)
  • 2nd Place - Jeremy Vester of Central (IA)
  • 3rd Place - Drew Sams of Graceland University
  • 4th Place - Brennan Swafford of Graceland University
  • 5th Place - Rj Brown of Simpson
  • 6th Place - Keagan Putnam of Morningside (Iowa)

1st Place Match

  • Chris Paulsen (Briar Cliff (Iowa)) won by major decision over Jeremy Vester (Central (IA)) (Maj 20-10)

3rd Place Match

  • Drew Sams (Graceland University) won by medical forfeit over Brennan Swafford (Graceland University) (MFF)

5th Place Match

  • Rj Brown (Simpson) won by decision over Keagan Putnam (Morningside (Iowa)) (Dec 3-2)

Gold - 174

Guaranteed Places

  • 1st Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place - Nathan Fritz of Central (IA)
  • 2nd Place - Jeremy Scheuermann of Central (IA)
  • 3rd Place - Dakota Vance of North Iowa Area Community College
  • 4th Place - Chance Benadum of Central (IA)
  • 5th Place - Ndayambaje John of University of the Ozarks
  • 6th Place - Nickolas Madsen of Morningside (Iowa)

1st Place Match

  • Jeremy Scheuermann (Central (IA)) and Nathan Fritz (Central (IA)) (DFF)

3rd Place Match

  • Dakota Vance (North Iowa Area Community College) won by major decision over Chance Benadum (Central (IA)) (Maj 16-8)

5th Place Match

  • Ndayambaje John (University of the Ozarks) won in double overtime over Nickolas Madsen (Morningside (Iowa)) (2-OT 8-7)

Gold - 184

Guaranteed Places

  • 1st Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place - Griffin McBride of Central (IA)
  • 2nd Place - Lane Rumelhart of Central (IA)
  • 4th Place - Reldon Miller of North Iowa Area Community College
  • 4th Place - Holt Truax of North Iowa Area Community College
  • 5th Place - Dylan Huntoon of Buena Vista
  • 6th Place - Elijah Dirkx of Morningside (Iowa)

1st Place Match

  • Lane Rumelhart (Central (IA)) and Griffin McBride (Central (IA)) (DFF)

3rd Place Match

  • Holt Truax (North Iowa Area Community College) and Reldon Miller (North Iowa Area Community College) (DFF)

5th Place Match

  • Dylan Huntoon (Buena Vista) won by major decision over Elijah Dirkx (Morningside (Iowa)) (Maj 14-1)

Gold - 197

Guaranteed Places

  • 1st Place - Dc Scott of Simpson
  • 2nd Place - Gavin Babcock of Central (IA)
  • 3rd Place - Caleb Deemer of Morningside (Iowa)
  • 4th Place - Jeremiah Glise of Briar Cliff (Iowa)
  • 5th Place - Kevin Pape of Buena Vista
  • 6th Place - Christian Messick of Central (IA)

1st Place Match

  • Dc Scott (Simpson) won by decision over Gavin Babcock (Central (IA)) (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • Caleb Deemer (Morningside (Iowa)) won by decision over Jeremiah Glise (Briar Cliff (Iowa)) (Dec 12-7)

5th Place Match

  • Kevin Pape (Buena Vista) won by decision over Christian Messick (Central (IA)) (Dec 1-0)

Gold - 285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Shawn Beeson of Graceland University
  • 2nd Place - Jerhett Lee of University of the Ozarks
  • 3rd Place - Sam Mathis of Simpson
  • 4th Place - Scott Dollison of Briar Cliff (Iowa)
  • 5th Place - Quincy Spiering of St. Johns (MN)
  • 6th Place - Matt Wilke of Briar Cliff (Iowa)

1st Place Match

  • Shawn Beeson (Graceland University) won by decision over Jerhett Lee (University of the Ozarks) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Sam Mathis (Simpson) won by decision over Scott Dollison (Briar Cliff (Iowa)) (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Quincy Spiering (St. Johns (MN)) won by fall over Matt Wilke (Briar Cliff (Iowa)) (Fall 5:42)

Silver - 125

Guaranteed Places

  • 1st Place - Dylan McChesney of Simpson
  • 2nd Place - Chase Poston of Central (IA)
  • 3rd Place - Brandon Foster of Buena Vista
  • 4th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 4th Place - Connor Sexton of Central (IA)

Round 1

  • Chase Poston (Central (IA)) won by decision over Brandon Foster (Buena Vista) (Dec 9-6)
  • Dylan McChesney (Simpson) won by decision over Connor Sexton (Central (IA)) (Dec 4-3)

Round 2

  • Dylan McChesney (Simpson) won by decision over Chase Poston (Central (IA)) (Dec 11-5)
  • Brandon Foster (Buena Vista) won by decision over Connor Sexton (Central (IA)) (Dec 3-1)

Round 3

  • Connor Sexton (Central (IA)) and Chase Poston (Central (IA)) (DFF)
  • Dylan McChesney (Simpson) won by decision over Brandon Foster (Buena Vista) (Dec 4-0)

Silver - 133

Guaranteed Places

  • 1st Place - Eric Santana of Central (IA)
  • 2nd Place - Spencer Anderson of Simpson
  • 3rd Place - Matthew Masatani of Central (IA)
  • 4th Place - Zack Zavadil of St. Johns (MN)
  • 5th Place - Jason Padilla of Simpson
  • 6th Place - Angel Morales of Unattached

1st Place Match

  • Eric Santana (Central (IA)) won by decision over Spencer Anderson (Simpson) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Matthew Masatani (Central (IA)) won by decision over Zack Zavadil (St. Johns (MN)) (Dec 14-7)

5th Place Match

  • Jason Padilla (Simpson) won by decision over Angel Morales (Unattached) (Dec 9-2)

Silver - 149

Guaranteed Places

  • 1st Place - Carson Hartnett of Unattached
  • 2nd Place - Timothy Sibbel of Morningside (Iowa)
  • 3rd Place - Skyler Briggs of Morningside (Iowa)
  • 4th Place - Zak Fowler of Unattached
  • 5th Place - Clayton Reis of Briar Cliff (Iowa)
  • 6th Place - Zach Andrews of North Iowa Area Community College

1st Place Match

  • Carson Hartnett (Unattached) won by major decision over Timothy Sibbel (Morningside (Iowa)) (Maj 11-3)

3rd Place Match

  • Skyler Briggs (Morningside (Iowa)) won by major decision over Zak Fowler (Unattached) (Maj 9-1)

5th Place Match

  • Clayton Reis (Briar Cliff (Iowa)) won by major decision over Zach Andrews (North Iowa Area Community College) (Maj 13-2)

Silver - 157

Guaranteed Places

  • 1st Place - Colin Schrader of Wartburg
  • 2nd Place - Colin Baldwin of Central (IA)
  • 3rd Place - Xavier Judge of North Iowa Area Community College
  • 4th Place - William Engel of Graceland University
  • 5th Place - Noah Gregorovic of Central (IA)
  • 6th Place - Brody Kacmarynski of Morningside (Iowa)

1st Place Match

  • Colin Schrader (Wartburg) won by fall over Colin Baldwin (Central (IA)) (Fall 1:59)

3rd Place Match

  • Xavier Judge (North Iowa Area Community College) won by fall over William Engel (Graceland University) (Fall 1:21)

5th Place Match

  • Noah Gregorovic (Central (IA)) won by fall over Brody Kacmarynski (Morningside (Iowa)) (Fall 1:30)

Silver - 165

Guaranteed Places

  • 1st Place - Jackson Gissell of Central (IA)
  • 2nd Place - Joseph Hennen of St. Johns (MN)
  • 3rd Place - Josue Garza of Buena Vista
  • 4th Place - Will Waugh of Unattached

Round 1

  • Joseph Hennen (St. Johns (MN)) won by fall over Josue Garza (Buena Vista) (Fall 4:51)
  • Jackson Gissell (Central (IA)) won by decision over Will Waugh (Unattached) (Dec 13-7)

Round 2

  • Josue Garza (Buena Vista) won by injury default over Will Waugh (Unattached) (Inj. 0:00)
  • Jackson Gissell (Central (IA)) won by decision over Joseph Hennen (St. Johns (MN)) (Dec 9-6)

Round 3

  • Jackson Gissell (Central (IA)) won by decision over Josue Garza (Buena Vista) (Dec 8-5)
  • Joseph Hennen (St. Johns (MN)) won by medical forfeit over Will Waugh (Unattached) (MFF)

Silver - 174

Guaranteed Places

  • 1st Place - Mason Carpenter of North Iowa Area Community College
  • 2nd Place - Zyire Ardoin-Dural of Unattached
  • 3rd Place - Andrew McCracken of Central (IA)
  • 4th Place - Ben Callison of Central (IA)
  • 5th Place - Daniel Gainer of St. Johns (MN)
  • 6th Place - Dylan Comstock of William Penn (Iowa)

1st Place Match

  • Mason Carpenter (North Iowa Area Community College) won by decision over Zyire Ardoin-Dural (Unattached) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Andrew McCracken (Central (IA)) won by major decision over Ben Callison (Central (IA)) (Maj 13-4)

5th Place Match

  • Daniel Gainer (St. Johns (MN)) won by fall over Dylan Comstock (William Penn (Iowa)) (Fall 3:28)

Silver - 184

Guaranteed Places

  • 1st Place - Shyler Langley of Simpson
  • 2nd Place - Ethan Johnson of Central (IA)
  • 3rd Place - David Loeffler of North Iowa Area Community College
  • 4th Place - Tucker Bassinger of Morningside (Iowa)
  • 5th Place - Calub Welch of Neosho County Community College
  • 6th Place - Jonathon Juarez of Graceland University

1st Place Match

  • Shyler Langley (Simpson) won by major decision over Ethan Johnson (Central (IA)) (Maj 15-2)

3rd Place Match

  • David Loeffler (North Iowa Area Community College) won by decision over Tucker Bassinger (Morningside (Iowa)) (Dec 11-4)

5th Place Match

  • Calub Welch (Neosho County Community College) won by decision over Jonathon Juarez (Graceland University) (Dec 4-3)

Silver - 285

Guaranteed Places

  • 1st Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place - Hunter Ruth of Central (IA)
  • 2nd Place - Sam Zook of Central (IA)
  • 3rd Place - Connor Mahoney of Unattached
  • 4th Place - Wyatt Turner of Unattached
  • 5th Place - Aidan Singleton of Simpson
  • 6th Place - William Kinser of University of the Ozarks

1st Place Match

  • Sam Zook (Central (IA)) and Hunter Ruth (Central (IA)) (DFF)

3rd Place Match

  • Connor Mahoney (Unattached) won by decision over Wyatt Turner (Unattached) (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Aidan Singleton (Simpson) won by fall over William Kinser (University of the Ozarks) (Fall 4:32)